Hodnocení diamantů

Hodnocení diamantů

Každý diamant určený k investování musí mít také certifikát, který potvrzuje jeho vlastnosti. Tyto diamanty jsou hodnocena gemologickou laboratoří (v USA je to Gem Trade Laboratory a Gubelinova laboratoř ve Švýcarské m Luzernu).

Při hodnocení diamantů se používá z angličtiny přejaté 4C – cut, carat, color, clarity. V překladu tedy brus, váha, barva a čistota nerostu. Toto jsou základní parametry ovlivňující cenu diamantu.

  • Cut (Brus) – broušení diamantu je velmi složitý proces, který se pro dokonalý výsledek matematicky počítá. U menších kousků se přešlo k automatizaci a jsou tudíž broušeny strojově. Větší kusy jsou však stále broušeny ručně. To se odehrává především v Indii a Rusku, kde je levná pracovní síla. Broušení diamantu je ve své podstatě vlastně umění. Typický moderní tvar investičních diamantů vypočítal v roce 1919 matematik Tolkowski. Propočítal unikátní tvar, díky němuž má diamant maximální disperzi světla (lom světla) a zpětný odraz. Tento tvar má minimálně padesát sedm vybroušených plošek (tzv. facet).
  • Carat (Váha)hmotnost diamantů se udává v takzvaných metrických karátech. Jak jsme již poznamenali v předchozím článku, 1 metrický karát se rovná 2 miligramům, nebo-li 0,2 g. Diamanty použité ve špercích mají obvykle pouze několik setin či desetin karátu. Investiční diamanty mají jednotky, někdy také až desítky karátů. Největší doposud známý kus surového (neopracovaného) diamantu měl neuvěřitelných 3 106 karátů, což neuvěřitelných 621,2 gramů. Tento unikátní kus byl rozdělen na 9 poměrně velkých diamantů a mnoho malých briliantů. Největší z nich je označován jako Cullinan I – Hvězda Afriky a má 530 karátů.
  • Color (Barva) – za dokonalou barvu diamantu je považována dokonale čirá bez zabarvení nebo změny odstínů. Barva nerostu výrazně ovlivňuje jeho cenu. Velmi se cení diamanty se sytými barvami
    červené, modré, žluté nebo růžové. Naopak nižší cenu budou mít ty s odstínem žluté nebo hnědé barvy. Za účelem zvýšení ceny se se mohou diamanty také uměle dobarvovat bělením, žíháním či ozařováním.  ento údaj musí být ale vždy uveden na certifikátu. Přírodní barvu diamantu ovlivňují příměsi různých prvků při jejich vzniku. Například světoznámý modrý diamant Naděje získal svojí nádhernou barvu příměsí boru. Proslulým diamantem je také Černý Orlov nebo žlutý Florentin.
  • Clarity (Čistota nerostu)čistotou diamantu se rozumí absence jakýchkoliv nečistot či prasklin a podobných nežádoucích prvků uvnitř diamantu. Právě díky tomuto bodu se do klenotnictví a k investování dostane pouze 20% v vytěžených diamantů. Zbytek se užívá v průmyslu, kde je používán především jako řezné nástroje (díky jejich tvrdosti).

Podle těchto kritérií se určuje využití diamantů. Jen ty nejlepší kusy mohou získat certifikát a být nabízeny jako investiční diamanty.

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované investování do diamantů. Povíme si co to vlastně diamanty jsou, jejich užitné vlastnosti a na co všechno jsou používány. Prozradíme Vám také něco o investičních diamantech a o diamantech používaných ve šperkařství. Přečtete si, co znamená 4C a co všechno se u tohoto nádherného minerálu určuje a hodnotí. Na závěr Vám představíme TOP 10 mezi diamanty – deset největších diamantů, které kdy byly vytěženy.